Prvi put snimljena legendarna kolosalna lignja

21

Međunarodni tim znanstvenika prvi put je snimio kolosalnu lignju u njenom prirodnom okruženju.

Mlada lignja od 30 centimetara snimljena je na dubini od 600 metara pomoću daljinski upravljanog vozila (ROV) SuBastian Schmidt Ocean Institutea u blizini otočja South Sandwich u južnom Atlantskom oceanu.

Naime, dulje od sto godina kolosalna lignja bila je jedna od najtajanstvenijih morskih životinja. Poznata gotovo isključivo po fragmentima pronađenima u želucima kitova i rijetkim primjercima koji su umirali na udicama ribara. Ova legendarna lignja koja može biti dulja od sedam metara dugo je izbjegavala znanstvenike, sve do sada kad su je istraživači s broda Falkor u vlasništvu Schmidt Ocean Institutea prvi put su snimili živu u njezinom prirodnom okolišu. Radi se o mladoj lignji dugoj oko 30 centimetara i to je prva potvrđena snimka vrste Mesonychoteuthis hamiltoni, najtežeg beskralježnjaka na Zemlji koji u odrasloj dobi može težiti više od pola tone. Usprkos toj veličini, kolosalna lignja poznata je po tome što rijetko dolazi u dodir s ljudima. Zbog ekstremne dubine na kojoj živi moguće ju je promatrati samo uz pomoć robotskih podmorskih vozila poput SuBastiana.

Ovo povijesno opažanje dogodilo se u sklopu međunarodne ekspedicije Ocean Census čiji je cilj dokumentirati biološku raznolikost dubokih mora. Zanimljivo, sve se to odvija točno 100 godina nakon što je ova vrsta prvi put znanstveno opisana.

Još zanimljivije, samo nekoliko tjedana ranije isti tim snimio je i prvu poznatu snimku ledene staklene lignje (Galiteuthis glacialis) u Južnom oceanu blizu Antarktike. Ova prozirna lignja, poznata po svojoj “pozi kakadua” kada pipke drži iznad glave, do tada nikada nije viđena živa na snimci.

U samo tri mjeseca, tim s broda Falkor otkrio je dvije do tada nesnimljene vrste lignji, što predstavlja ogroman uspjeh za znanstvenike. Osim lignji, istraživali su i drevni morski ekosustav otkriven nakon otkidanja ledenjaka veličine Chicaga.

Otkrivene primjerke potvrdili su istraživački Kat Bolstad i Aarona Evansa koji su pregledali snimke i identificirali životinje. Mladi primjerci kolosalne i ledene staklene lignje vrlo su slični, no kolosalna lignja ima kukice na sredini svojih pipaka, što je ključno za razlikovanje. Obje vrste imaju prozirna tijela i duga ticala, ali samo kolosalna lignja s vremenom naraste do golemih dimenzija s očima veličine košarkaške lopte i maksimalnom težinom od čak 500 kilograma, što ju čini najtežim beskralježnjaka na Zemlji.

Inače, dubokomorske lignje toliko su rijetke i povučene da se njihova opažanja svrstavaju među najrjeđe događaje u morskoj biologiji. No zahvaljujući novoj tehnologiji, uz malo sreće, znanstvenici napokon uspijevaju otkriti tajne najskrivenijih dubina oceana.

scuba
+ posts