Da više stvarno ništa ne rade kao prije potvrđuje i ovaj nedavni slučaj rješavanja dugogodišnje zagonetke iz Škotskog nacionalnog muzeja.
Ono što naoko izgleda kao hrđava stara karika nekog davno zaboravljenog sidrenog lanca pokazalo se da je ipak savršeno uščuvan ekskluzivan sat iz 17. stoljeća.
Sat je pronađen 1970. godine uz obalu Škotske prilikom obilaska potopljene olupine broda za kojeg se pretpostavlja da je na dnu mora još od 1653. god. Od tada se nalazi u Nacionalnom muzeju Škotske gdje njegovi povjesničari nisu mogli s nekom velikom sigurnošću procijeniti njegovo stvarno stanje.
Tek nakon što su djelatnici muzeja čitali o novim tehnologijama rentgenskog CT (computed tomography) skeniranja, kojim je obrađen sličan predmet, pomisao o otkrivanju davne zgonetke ponovno je isplivala na površinu.
CT skeniranje tvrtke X-Tek Systems (http://www.xtekxray.com) sastoji se u stvaranju slika iz niza slojeva koji se, prolaskom kroz objekt pod različitim kutevima, naknadno kompjuterski produciraju u trodimenzionalnu rekonstrukciju zajedno s cijelom unutrašnjosti. Nova tehnologija ove vrste skeniranja omogućava stvaranje slike u vrlo visokoj rezoluciji čak i pri skeniranju kroz guste metale.
Rezultat koji su postigli bio je fascinantan. Svi dijelovi sata izrađeni od čelika, uključujući i kazaljke, potpuno su korodirali, no veći dio mehanizma izrađen je od mesinga i ostao je u savršenom stanju.
Rezultat ovoga istraživanja nadišao je sva očekivanja stručnjaka. Skenirane slike pokazale su savršeno očuvane gravure, rimske brojeve na brojčaniku a čak i potpis majstora: “Niccholas Higginson of Westminster” za kojega se kasnije utvrdilo da je doista izrađivao džepne vure još od 1650. godine.
Bilo bi interesantno vidjeti koj bi današnji proizvod preživio idućih tristo godina pod morem, iako, nikad se ne zna, možda i moja Nokia izgubljena u Zadarskom kanalu jednoga dana bude predmet istraživanja…