Robotska kornjača u istraživanju olupina

164

Inženjeri vodećeg estonskog tehničkog sveučilišta Tallinn University of Technology razvili su robotsku kornjaču U-CAT koja će pomagati podvodnim arheolozima u istraživanju potonulih olupina.

Podvodna kornjača bit će premijerno predstavljena u sklopu izložbe Robot Safari koja se ovog vikenda održava u Londonskom znanstvenom muzeju. Simpatična ronilica, poput prave morske kornjače, kroz vodu se kreće pomoću četiri neovisno upravljane peraje. “Konvencionalni podvodni roboti za kretanje koriste propelere. Pogon na peraje kod U-CAT-a omogućava vožnju u svim smjerovima bez uzburkavanja vode i podizanja mulja s dna koji bi smanjio vidljivost u unutrašnjosti olupine“, objasnio je Taavi Salumäe, dizajner U-CAT koncepta i istraživač u Centru za biorobotiku sveučilišta Tallinn. 

Autonomna ronilica moći će istražiti uske i dosad nedostupne prostore unutar olupine, a ugrađena kamera prenosit će snimke istraživačima na površini. Ideja je da se robotska kornjača koristi zajedno s drugim podvodnim robotima koji su preveliki za ulazak u samu olupinu. U-CAT je dio ARROWS projekta koji se financira sredstvima Europske unije, a usmjeren je na razvoj podvodnih plovila i tehnologije koja bi omogućila efikasnije i jeftinije istraživanje podvodnih nalazišta. Nove tehnologije testirat će se na povijesno važnim podvodnim arheološkim lokalitetima u Sredozemnom i Baltičkom moru.

+ posts