Nizozemski ronilac (45) poginuo je, a 17 drugih ronilaca spašeno je kada je iznenada izbila oluja na moru kod Malte, priopćila je malteška policija.
Ronioci raspoređeni u dvije grupe bili su na uobičajenom ronjenju kod Ċirkewwe, popularne ronilačke lokacije na sjevernom vrhu Malte, kad su jaki vjetrovi iznenada uzburkali more. Olujno jugo i valovi visine do devet metara u izloženijim područjima potaknuli su lokalnu meteorološku službu da u 13 sati izda upozorenje, no ronioci su već bili pod morem.
Policija je u priopćenju navela da je pozvana na intervenciju 26.03.2024. oko 13.20 sati kad su primili dojavu da se nekoliko ronilaca našlo u poteškoćama u moru. Izlaskom na intervenciju policija je pronašla 18 ronilaca u nevolji. Četvorica ronilaca uspjela su samostalno izići na obalu dok su policija, Civilna zaštita i Oružane snage započele akciju potrage za ostalima. Hitna pomoć bila je na licu mjesta te četiri ronioca prevezla u bolnicu gdje je kasnije potvrđeno da je jedan mrtav. Ostala tri ronioca koja su prevezena u bolnicu nisu u kritičnom stanju.
Ronilački centri u okolici kažu da je taj dan bilo više ronjenja te da je to bio “uobičajen dan za ronioce”. Međutim, valovi su se povećali što je roniocima otežalo izlazak iz mora pa su pozvali pomoć. Nekoliko patrolnih brodova i helikopter krenuli su u potragu za roniocima te su svi ostali ronioci izvučeni iz mora, a ova akcija najveća je akcija spašavanja ronilaca na Malti. Nažalost, jedan nizozemski ronilac smrtno je stradao u ovoj oluji pa svakako treba naglasiti da su meteorološki uvjeti važan faktor koji utječe na ronjenje.
Malta je inače poznata po ronilačkom turizmu, a Ċirkewwa je jedna od najposjećenijih ronilačkih destinacija na malteškim otocima. Nalazi se na sjeverozapadnoj obali Malte i u podmorju krije kip Madone, dvije olupine (patrolni brod P29 i tegljač Rozi) te mnoge zidove, grebene tunele i špilje. Olupine P29 i Rozi potopljene su namjerno upravo kako bi bile ronilačke atrakcije. Najveća dubina ovih olupina je 34-36 metara.