To je uglavnom točno. Ronilačka osiguranja pokrivaju troškove liječenja u slučajevima ronilačkih incidenata (nesreća), ali imaju neke svoje uvjete.

Recimo, jedan od uvjeta da biste bili pokriveni ronilačkim osiguranjem je poštivanje granica (ograničenja) dubine zarona u skladu s vašim ronilačkim certifikatom. Iako je uvriježeno mišljenje da prekoračenje dubinske granice vašeg certifikata za par metara neće imati utjecaja, većina ronilačkih osiguranja u slučaju nesreće itekako striktno provjerava dubinu vašeg zarona i u slučaju da ste ronili dublje od ograničenja vašeg certifikata odbija isplatu. Ono što je još zanimljivije je da u slučaju dekompresijske bolesti osiguranje provjerava i dubinu vaših prethodnih zarona (prethodnih dana) te također odbija isplatu ako ste i dan ili dva prije prekoračili dubinu.  

Još jedna od stvari zbog kojih ronilačka osiguranja odbijaju pokriti troškove liječenja su ponovljena ronjenja s prekratkim površinskim intervalom. Ako ste ronili više puta, a površinski interval nije bio u skladu s propisanim (bio je kraći), osiguranje će u slučaju nezgode odbiti isplatu.

Isto tako, propuštanje dekompresijskih ili sigurnosnih zastanaka element je zbog kojeg vam osiguranje može odbiti pokrivanje troškova liječenja. Sve što zabilježi vaše ronilačko računalo osiguravatelj će dobro provjeriti i budite uvjereni da mu neće promaknuti propušteni deko zastanak ili safety stop.  

Naravno, uvijek vam ostaje mogućnost tužbe protiv osiguranja, ali valja imati na umu da su, prema dosadašnjim prevladavajućim sudskim praksama u Europi, sudovi najčešće uvažavali argumente osiguravajućih kuća kad su u pitanju prekoračenja dubine, prekratki površinski intervali ili propušteni deko zastanci.

Stanko Boric
+ posts

Stanko Borić je iskusni novinar i urednik web portal www.scubalife.hr, a piše o svim ronilačkim temama, od ronilačke opreme, putovanja, fotografije, povijesti ronjenja, asocijacijama, lokacijama...