Ronioci protiv zvjezdača

167

U nacionalnom parku Američka Samoa primjećena je populacija invazivnih morskih zvjezdača Acanthaster planci, pa su lokalne i federalne vlasti odlučile poslati ronioce u rat protiv njih.

Zvjezdača poznatija pod imenom “trnova kruna” invazivna je vrsta koja ugrožava koraljne grebene, a njezin ubod opasan je i za čovjeka. Uništila je dio Velikog koraljnog grebena, a u južnom Tihom oceanu u Američkoj Samoi prije tridesetak godina već su imali epidemiju ove zvjezdače. Odrasle jedinke obično su velike oko 30 centimetara, a hrane se tako da izbace želudac i njime pokriju koralje te ih počnu probavljati. Iza nje ostaju bijeli tragovi mrtvih koralja, a samo jedna jedinka može godišnje uništiti i do 100 metara kvadratnih koralja.

Pretpostavlja se da je uzrok epidemije, naravno, ljudski faktor. Naime, kultivizacija i gnojenje zemljišta u blizini mora očito povoljno utječu na razvoj ove vrste. Otpad i gnojivo koji teku u more hrane fitoplanktone, a upravo njima se hrane ličinke “trnove krune”. Budući da je potrebno oko tri godine da Acanthaster planci “odraste”, ovakve epidemije događaju se tri godine nakon obilnijih kiša.

Kako smo već spomenuli, ronioci su krenuli u rat protiv ove vrste, a da moraju biti oprezni upozoravaju i iz DAN-a. Ubod ove zvjezdače je vrlo bolan, a otrov je opasan za zdravlje. Ubodne rane se često inficiraju pa je savjet u slučaju uboda svakako odmah potražiti liječničku pomoć. Također se savjetuje ranu odmah umočiti u vruću vodu, jer vruća voda razgrađuje otrov ove zvjezdače.

Ronioci u ovom ratu koriste alate za skupljanje jedinki (budući da je ubod opasan, ne smiju rukama dirati zvijezde), ali i otrov specifičan za ovu vrstu, koji ubrizgaju u zvijezdu, a koji je potpuno neotrovan za ljude i ostala morska bića.

 

+ posts