Znanstvenici, uključujući one iz National Geographica Pristine Seas, otkrili su da su ronioci spremni platiti više za ronjenje u zaštićenim morskim područjima.

PADI, najveća svjetska ronilačka organizacija posljednje tri godine surađuje s National Geographic Pristine Seas kako bi pomogla identificirati pozitivne učinke zaštite ronilačkih lokacija diljem svijeta. Za istraživanje su koristili podatke iz 6600 PADI ronilačkih centara i odmarališta u više od 180 zemalja svijeta te sastavili bazu podataka koja procjenjuje broj ronjenja godišnje, opseg u kojem bi zaštita povećala biomasu i bioraznolikost u nekom području te spremnost ronilaca da plate dodatne naknade za ronjenje u zaštićenim morskim područjima.

Studija je otkrila da bi zaštićene ronilačke lokacije generirale dodatnih 2,5 milijarde eura prihoda na globalnoj razini za industriju ronjenja, od čega bi većina došla od naknada za pristup koji ronioci plaćaju izravno lokalnim zajednicama. Dodatna zaštita također bi pomogla regeneraciji morskih ekosustava te stvorili novi dugoročni izvor prihoda za obalna gospodarstva.

U konačnici, zaštita oceana koristi morskom životu, obalnim zajednicama i lokalnim tvrtkama, a zaštita ronilačkih lokacija od ribolova i drugih štetnih aktivnosti može stvoriti nove izvore prihoda i koristiti većem broju ljudi. Sve je jasnije da su napori da se zaštiti 30% oceana do 2030. čak i korisniji nego što se mislilo.

Ovi nalazi istraživanja u skladu su s ciljevima PADI-jevog “Plana za oceansku akciju” u kojem bi očuvanje lokacija za rekreativno ronjenje diljem svijeta donijelo mnoštvo koristi turistima, lokalnim zajednicama i morskom životu. Godine 2022. PADI je pokrenuo novu ambicioznu inicijativu za uspostavu najveće svjetske mreže zaštićenih područja s ciljem zaštite oceanskih staništa i vrsta kojima prijeti izumiranje. Uz podršku Blancpaina, osnivača PADI-jevog MPA programa, Adopt The Blue™ program aktivira globalnu mrežu ronilačkih mjesta diljem planeta kako bi se uspostavilo više zaštićenih morskih područja za regeneraciju lokalnih gospodarstava i obala.

S više morskih zaštićenih područja uljepšat će se i ronilačka iskustva i obnoviti nada za spas ocean, a s time dolazi sve više ljudi koji su željni istraživati podmorje. Ako zaštitimo ronilačke lokacije, dolazit će više rekreativnih ronilaca i platit će više za privilegiju ronjenja u podmorju koje ima senzacionalan podvodni život. 

Od ostalih zaključaka ove studije zgodno je napomenuti da su ustanovili da se godišnje u svjetskim morima i oceanima obavi oko 33 milijuna zarona, ali samo 15% ronilačkih lokacija u potpunosti je zaštićeno od ribolova i drugih destruktivnih aktivnosti. Procjenjuje se da će više zaštićenih ronilačkih lokacija povećati broj urona godišnje za 32% (više od 10 milijuna godišnje)

Egipat, Tajland i SAD ostvaruju najveći broj zarona godišnje, Indonezija, Egipat i Australija ostvaruju najviše zarona godišnje unutar granica zaštićenih morskih područja, a Filipini, SAD i Indonezija imali bi najveću ekonomsku korist od uvođenja zaštite na popularnim ronilačkim lokacijama.

scuba
+ posts