Američka humanitarna organizacija “Palestine Children’s Relief Fund” organizirala je tečajeve ronjenja za mlade Palestince koji su u ratnim sukobima u svojoj zemlji ostali bez ekstremiteta.
Dječaci su dobili priliku rehabilitirati se ronjenjem u Dubaiju i to u društvu vještih instruktora i s prilagođenom opremom koja im omogućava maksimalnu pokretljivost, poput rukavica s “plivaćim kožicama”. Rama Chakaki, direktorica Baraka Venturesa, tvrtke iz Dubaija koja je sponzorirala tečajeve, kaže da je ronjenje dječacima vratilo samopouzdanje, samopoštovanje i – osmijeh na lice.
Sami tečajevi održavaju se već nekoliko godina, a provodi ih humanitarna i ekološka organizacija Tawasul, koja je angažirala vrhunske instruktore poput Ernsta van der Polla.
Khalil Jadili, mladić koji je u jednom bombardiranju izgubio brata i obje noge postao je uz njihovu pomoć prvi certificirani ronilac s dvostrukom amputacijom u arapskom svijetu. O njemu su čak snimili i dokumentarni film “Gaza Diver”, a zanimljivo je i da je proteze na kojima sada hoda dobio u Sloveniji. “Cilj nam je razbiti stereotipe koji amputaciju automatski povezuju s nesposobnošću za neke stvari”, kaže Rama Chakaki.
Khalil Jadili samo je jedan od sve većeg broja mladića koji su u Dubaiju dobili priliku za novo životno iskustvo zahvaljujući PCRF-u, koji im nakon tečaja osigurava i vrhunske proteze koje sponzorira zaklada Mohammad Bin Rashid Al Maktoum. Khalid Jadili je već nakon prvog urona koji je trajao četrdesetak minuta otkrio novi smisao života. Istog dana kada je u bazenu isprobao ronjenje zaputio se i u more. “Ronjenje mi je dalo osjećaj slobode koji nikada ranije nisam osjetio. Bilo je nevjerojatno gledati podmorski život. Ako imaš cilj nešto naučiti i nadići zapreke koje ti postavi život – ništa nije nemoguće” kaže Jadili.
Slična je priča još trojice mladića koji su u Dubaiju liječili ratne rane iz Palestine. Omar, Younis i Annas također su mladići s amputacijama koje je ronjenje oduševilo. “Kada sam ih prvi puta vidio bili su kao i sva druga djeca koja otkriju ronjenje. Nakon pet minuta u njihovim očima vidite samo ogromnu znatiželju”, kaže glavni instruktor Ernst van der Poll, kojem pomaže još nekoliko tamošnjih volontera. “Na početku su neki morali izranjati i nisu se odmah snašli. No, samo nakon desetak minuta svi su ronili poput riba! Nakon izrona samo su pričali o osjećaju letenja i kretanju u sve tri dimenzije bez ograničenja”, kaže van der Poll.
Nekoliko dana kasnije sve su ponovili i u moru, a Omar je već tada odlučio da će ronjenje biti njegov životni poziv. Odlučio se educirati i postati instruktor kako bi ronjenju učio svoje zemljake u Palestini.