Sea Trek, podmorski život “iz prve ruke”

130

Uprava vodenog zabavnog parka Seaquarium smještenog u američkom Miamiju na originalan je način odlučila proširiti svoju ponudu.

Čelnici toga parka, inače starog 56 godina, prije nekoliko mjeseci razmišljali su kako proširiti ponudu za posjetitelje, osobito mlađe generacije koje više cijene interaktivni pristup i dosjetili su se programa Sea Trek. Taj program osmišljen je za sve starije od 10 godina, a omogućuje druženje s morskim stvorenjima u sigurnom i kontroliranom okolišu. “Ovo nije da netko samo dođe, pogleda i ode. Uostalom, svatko želi učiniti više od toga. Sve što smo radili ovdje imalo je za cilj približiti ljude životinjama kako bi ih više cijenili”, kazao je glavni direktor parka Andrew Hertz. Svi oni koji odluče izdvojiti 99 dolara provest će 20 do 25 minuta pod vodom u društvu morskih stvorenja, a inače sveukupno vrijeme trajanja, uključujući pripreme odnosno kratku obuku, traje oko sat i pol. Hertz kaže kako im je u stvari ideja za Sea Trek, odnosno za ronjenje pod kacigama (koje u nešto drugačijem obliku imaju još neki zabavni parkovi), prvi put na pamet pala još 2001. godine, ali ekonomska kriza nastala nakon 11. rujna i pada američkih burzi prisilila ih je da otkažu tadašnje planove. Šest godina nakon toga kompanija je pokrenula program Dolphin Harbor u kojem posjetitelji mogu na interaktivan način upoznati dupine. Sea Trek program provodi se u golemom akvariju zapremnine od preko milijun litara, a u njemu su smještene raže, jegulje, jastozi i tropske ribe. Posjetitelji na glavama imaju kacige u kojima im je glava suha, a zrak dobivaju kroz cijev spojenu na kacigu, dok za tijelo dobivaju mokra odijela. Voditelji se s njima spuštaju na šest metara dubine, odnosno do dna toga tanka, a komunikacija se obavlja preko ranije naučenih znakova rukama. “Nije svatko certificiran za ronjenje niti je svatko dovoljno odvažan da ide u vodu s disalicom. Kod ovoga programa je prednost što ga možete pohoditi čak i ako ne znate ni plivati”, kaže Hertz.

Ukoliko se slučajno desi da se netko saplete i padne te mu krene voda u kacigu, dovoljno je da jednostavno ustane i kaciga će se isprazniti. “Ovo je maksimalan užitak koji možete dobiti bez posebnih ronilačkih vještina ili obuke, ali ipak vas može odvesti u drugi svijet gdje možete doživjeti nešto što inače nikada ne biste”, tvrdi Hertz.

+ posts