Sex under the Sea pobjednik festivala

233

Završio je još jedan, osmi po redu, Oceanski filmski festival. Upravo na ovakvim događajima ćete se osjećati najbliže osjećaju pod vodom i izgubiti se u morskoj ljepoti na suhom

Iako je ovaj filmski festival održan u dalekom San Francisku i teško ćemo vam dočarati atmosferu kakva je vladala tamo, iskoristit ćemo priliku i nabrojati vam neke od prekrasnih filmova u kojima, uz malo sreće i truda, možete uživati i kod kuće. Dakle, krenimo od pobjednika po kategorijama; pažljivo pročitajte o čemu se radi, nađite svojeg favorite i ukoliko ga uspijete pribaviti, ostaviti svoju preporuke i mišljenja na komentarima. Ukoliko ste neizlječivi zaljubljenik u podmorski život, očekujmo ocjene za pobjednike u šest natjecateljskih kategorija. Ako Vam se pak ne da čitati, pogledajte video sažetak prošlogodišnjih uradaka (niže) i odmah će Vam biti jasno da se radi o uistinu posebnom filmskom festivalu.

Wildlife Film:

Pobjednik u ovoj kateogriji je belgijski film Etienna Verhaegena pod nazivom Sex under the Sea. Radi se dokumentarnom filmu koji prati seksualni život pod vodom. U njemu možete saznati da morski lavovi provedu čak  99 posto vremena u maženju prilikom procesa parenja te da neke morske životinje zaslužuju naziv najboljih svjetskih akrobata, jer uz njih kama sutra izgleda kao knjižica za početnika. Kazat ćemo još samo da mante imaju najdelikatniji posao..

Adventure Film:

Pobjedu u ovoj kategoriji je odnio film američkog režisera Allana Smitha, Rescue Men: The Story of the Pea Island Surfmen. U ovom se filmu opisuju događaji koji su se zbili nakon što se nasukao brod 1896. godine. U spas su doplivala dva crna amerikanca riskirajući svoj život, u vremenu kada rane građanskog rata u SAD-u još nisu zacijelile.

Coastal Culture Film:

Pobjedu u ovoj kategoriji je odnio također američki film koji se bavi kulturološkim nasljeđem Hawaia pod nazivom Papa Mau (USA), Na’alehu Anthony. Radnja ovog filma je usmjerena na tradicionalnu gradnju kanua, koju su Havaji skoro u potpunosti zaboravili. Pitanje koje prožima ovaj film je; od koga naučiti zanat koji je izumro?

Environmental Film:

Sanctuary in the Sea (SAD) je film režisera Roberta Talbota koji nas vodi kroz promjene u okolišu i utjecaj tih promjena na morske vrste. U glavnoj ulozi je ronilac Ron Elliott i Veliki bijeli, kitovi, razne  morske ptice itd.

Conservation Film:

In the Wake of Giants (USA), Lou Douros – ovaj film je snimljen prilikom spašavanjea kitova grbavca, koji tijekom migracije između Hawaia  i Aljaske često zapnu u masivnom otpadu iz marina. Film je sastavljen od snimaka s kamera koje su volonteri imali pričvršćene na zaštitnim kacigama i radi se o izrazito autentičnom i zanimljivom filmu.

Short Film:

The Krill is Gone (USA), Jeffrey Bost & Matt Briggs. Kazat ćemo samo da se radi o duhovitom kratkom animiranom filmu o zagađenju oceana.

Evo i kratkog pregleda prošlogodišnjih uradaka:

+ posts