U Istri u blizini rta Franina (na istočnom kraju Kamenjaka) podvodni arheolozi došli su do izvanrednog otkrića – na olupini broda s kraja 16. stoljeća pronašli su rijetke i skupocjene trube iz toga doba.

Ovo spektakularno otkriće jedinstveno je u svjetskim razmjerima. Radi se o iznimno rijetkim i skupim trubama, a natpisi na instrumentima pokazuju da potječu iz Strasbourga u Francuskoj i Leidena u Nizozemskoj. Ronilački tim Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju (ICUA) u Zadru, predvođen Lukom Bekićem i Majom Kaleb, tvrdi da se trenutno u svim svjetskim muzejima može pronaći manje od 10 truba iz 16. stoljeća. “Trube su prevožene u dijelovima pa prema broju dijelova možemo zaključiti da ih je bilo više od 10. Na svijetu postoji manje od 10 takvih truba iz 16. stoljeća u poznatim muzejima”, izjavio je doc. dr. sc. Luka Bekić iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru za HRT.

Ovima otkrićem podvodnih arheologa u Istri Hrvatska će dobiti najveću kolekciju truba na svijetu koje su raritetne jer su proizvedene samo u nizozemskom Leidenu. Osim truba, pronađene su i perlice te keramičke posude. Pretpostavlja se da je potonuli brod prevozio žito za Veneciju te je stradao u nevremenu na Kvarneru.

Nakon restauracije pronađene trube bit će izložene u Puli, a ostaci broda s tri topa ostat će na morskom dnu zaštićeni suvremenom metodom koja se prvi put primjenjuje na ovom projektu. “Topove smo zaštitili anodama i izmjerili potencijale, što je dokazalo da zaštita izvrsno funkcionira. Time će se ne samo topovi, nego i brodovi i drugi metalni objekti moći zaštititi pod morem i prezentirati širokoj publici”, rekla je Zdenka Vrgoč iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru.

Ronioci u premanturski akvatorij i inače ne prestaju dolaziti. “Novo nalazište znači mogućnost za nove ronioce na novim lokacijama, kao i za one koji već dolaze, ali su im dosadile poznate lokacije. Otvaramo jedan novi proizvod”, izjavio je Robert Lehotkai, voditelj Ronilačkog centra Indije.

U južnoj Istri je do sada otkriveno dvadesetak nalazišta potonulih brodova, od kojih je pet pod zaštitom, a ove podvodne arheološke radove financira Ministarstvo kulture i medija RH.

+ posts