Srebro s dna oceana

178

Kompanija Odyssey Marine Exploration, pionir u istraživanju dubina oceana, u četvrtak je objavila kako je uspješno izvadila oko 28 tona srebrenih poluga s dubine od oko 4800 metara.

Ukupan dosadašnji “izlov” poluga sa SS Gairsoppa britanskog teretnog broda dugog 125 metara i potopljenog u veljači 1941. godine, sadrži 1203 srebrne poluge od oko 1,4 milijuna unci te je premješten na čuvanje na neimenovano sigurno mjesto u Britaniji. Najavljeno je kako će se ekspedicija i dalje nastaviti te da će završiti do kraja rujna ove godine. Inače, radi se o rekordnom vađenju jer je ovo do sada najsloženija i najdublje izvedena operacija spašavanja dragocjenih metala s neke olupine. Odyssey je u ovome sudjelovao preko ugovora s britanskim Ministarstvom prometa. Prema odredbama ugovora, Odyssey snosi sav rizik i troškove operacije te sadržavaju 80 posto neto vrijednosti koja ostane nakon pokrivanja troškova. Naravno, Odyssey je ugovor dobio na javnom natječaju. Do sada izvađena količina srebra predstavlja oko 43 posto od osigurane količine poluga, odnosno 20 posto od ukupne količine tereta srebra, za koje se pretpostavlja da ga je brod prevozio.
Dodajmo da se očekuje i pronalazak oko 600.000 unci osiguranog srebra na SS Mantola, još jednoj olupini koja se istražuje u sklopu projekta Gairsoppa. Daljnji plan uključuje detaljan pregleda teretnog prostora na Gairsoppi a ukoliko se ne pronađe očekivana količina pretražit će se i ostatak broda. Ipak, još nije poznato nalazi li se na brodu uistinu i neosigurano srebro kao što se pretpostavlja. Gairsoppa je bila trgovački brod koji potopljen tijekom 2. Svjetskog rata. Tijekom rata, britanska vlada osigurala je inače privatni teret u sklopu programa osiguranja od rizika rata, koji je tada bio na snazi. Nakon što je putem osiguranja isplaćeno vlasniku oko 325.000 funti (tadašnje vrijednosti) britanska vlada službeno je postala vlasnik osiguranog tereta. Prema nekim izvorima, ukupna vrijednost tereta na Gairsoppi iznosila je tadašnjih 600.000 funti. „Ovo je bila vrlo kompleksna operacija obzirom na dubinu na kojoj se brod nalazi. Mogućnost da praktički kirurškim zahvatima uzmemo poluge pokazuje da imamo mogućnosti izvesti i najsloženije zadaće u dubokom oceanu. Ova tehnologija neće se koristiti samo kod olupina, nego i kod aktivnosti izvlačenja minerala iz dubokih područja oceana“, kazao je Greg Stemm, glavni izvršni direktor Odysseya, koji se za operaciju izvlačenja služio posebnim robotima. Intervju s Gregom Stemmom možete pročitati u drugom broju SCUBAlife magazina.

 

+ posts