Stariji i (pre)debeli ronioci skloniji nesrećama

184

Najveći broj ronilačkih nesreća i tragičnih smrti prilikom ronjenja imao je za uzrok ljudsku pogrešku, pokazuju statistike organizacije DAN (Divers Alert Network).

Predsjednik te organizacije koja se inače bavi istraživanjima kako poboljšati sigurnost za ronioce, Dan Orr, predstavio je rezultate analize u vezi ronjenja napravljene na oko 1000 slučajeva. Prema toj analizi, 54 posto nesreća događa se među ronilačkom populacijom u dobi od 40 do 59 godina. „Ronilačka zajednica stari. Prije 22 godine prosječna starost člana DAN-a bila je 38 godina, a sada je 45“, kazao je Orr. Također, 28 posto svih analiziranih nesreća bilo je povezano s kardiološkim problemima, odnosno da su problemi te vrste u konačnici doveli do fatalnog ishoda. Orr je kazao kako je za očekivati da će se taj postotak i povećavati kako ronilačka zajednica bude i dalje starila. Ono što je puno veći problem, kazao je on, jest činjenica da je među onima koji su umrli zbog kardio uzroka čak 60 posto njih ili osoba koje su ronile s njima znalo da imaju poteškoća sa srcem. „Ako imate te simptome onda ne biste trebali roniti. Isto tako ako vidite da ih netko ima trebali biste ga uvjeriti da ne ide na uron. Dobar dio ljudi koji su tako stradali danas bi bio živ da nisu išli pod vodu“, ističe Orr.

Od ukupnog broja poginulih njih 88 posto stradalo je na prvom uronu tijekom toga putovanja ili odmora. Osim kardioloških problema ostali uzroci pogibija bili su redom: ostajanje bez zraka, odnosno smjese za disanje (41 posto), nemogućnost izlaska na površinu (15 posto), problemi s opremom (11 posto), trauma (četiri posto), problemi s plovnošću (tri posto) te neodgovarajuća mješavina plinova (dva posto) u tehničkom ronjenju. U većini slučajeva „okidač“ za nesreću bio je ljudski faktor, odnosno problem je bio u lošim odlukama te nedostatku obuke, iskustva ili vještine. Stoga, uvijek treba podsjećati kako ne treba precijeniti svoje mogućnosti te se mora redovno trenirati. Isto tako oprema treba biti servisirana od strane profesionalaca, a ronioci moraju biti upoznati s konfiguracijom svoje opreme, ali i opreme svoga buddyja. Statistika pokazuje da stariji i preteški, odnosno gojazni ronioci imaju veće šanse za nesreću ili smrt pri uronima. Iako za to nema neke međunarodno prihvaćene obveze, DAN preporučuje da svi stariji od 35 godina obavezno odlaze na redovne liječničke preglede. Orr kaže i kako broj smrti prilikom ronjenja ostaje manje – više konstantan u posljednjih 20 – 30 godina.

+ posts