Najposjećeniji pomorski muzej na svijetu nalazi se u Stockholmu i ima svega jedan izložak – brod Vasa.
Doduše, radi se o velikom brodu i svemu što mu je pripadalo kada je potonuo na svom prvom putovanju 10.08.1628. Veliki brod zahtijeva i veliki muzej i to ne bilo kakav muzej, nego muzej s kontroliranom klimom koja je potrebna da ne propadne brod (to ga čini i najvećim objektom s kontroliranom klimom). Muzej godišnje posjeti 1 250 000 ljudi i najveća je švedska atrakcija.
Sve gore navedeno dovoljan je razlog da se posjeti Vasa. Mi smo imali još bar jedan, bavimo se podvodnom pomorskom arheologijom. Išlo nas je sedam: profesorica, pet studenata arheologije i jedan profesionalni ronilac, inače sve stari znanci s istraživanja. Posjet smo dogovorili prilikom istraživanja rimskog broda na lokalitetu Trstenik. Najbolja okolnost je bila to što je profesorica, doc. dr. sc. Irena Radić Rossi, prijateljica s direktorom istraživanja u Vasa Muzeju, Fredom Hockerom. Tako smo imali najboljeg mogućeg domaćina i voditelja po muzeju. Velik dio muzeja posvećen je ronjenju i roniocima.
Prije svega treba reći da ni zaštita ni istraživanje ovog broda nisu završeni. Restauracija se nastavlja vrlo opsežno i konstantno.
Naravno, uče na svojim greškama iz ranijih faza zaštite broda, ali i primjenjuju nove tehnologije kako se one vremenom razvijaju. Tako smo svjedočili upotrebi novih vijaka koji su otporni na agresivne uvjete, a koji su rastezljivi jer se, naravno, i drvo rasteže. Materijal korišten za vijke je, dakako, NASA-ino rješenje. Analizira se sve do najmanjeg detalja. Ovo možda ne zvuči impresivno sve dok ne vidite mikroskopske slike rupica u hrastovini ili dok ne saznate da je kormilar bio vegetarijanac. Naime, analizom kostiju su shvatili da je proteine dobivao od biljaka. A Vasa je pun takvih priča…
Više o brodu Vasa možete pročitati u jedanaestom broju SCUBAlife magazina (ožujak 2013.).