Na Tajlandu su uvedeni novi nacionalni propisi koji ograničavaju korištenje podvodnih kamera – podvodne kamere mogu koristiti samo iskusni ronioci.
Radi se o ograničenju koje bi trebalo pomoći u zaštiti osjetljivih koraljnih grebena. Ministarstvo prirodnih resursa i okoliša koje je donijelo ove mjere odredilo je da samo ronioci certificirani kao Advanced Open Water (ekvivalentan certifikat ili veći) ili Open Water Diveri koji imaju najmanje 40 ‘dubinskih’ zarona mogu koristiti podvodne fotoaparate i kamere. Od podvodnih fotografa će se tražiti da predoče svoju potvrdu ili ronilački dnevnik službenim osobama, ako ih oni to zatraže. Novi propisi stupili su na snagu 23. 4. 2025.
Ovaj potez pripisuje dio krivnje za oštećenje koraljnih grebena ronilačkom turizmu, a nadležno ministarstvo navodi da je to potaknuto hitnom potrebom zaštite morskih ekosustava. Smatra se da će neiskusni ronioci vjerojatnije imati poteškoća u održavanju plovnosti ili će biti manje oprezi tijekom fotografiranja pod vodom pa će oštetiti koralje. Praksa da početnici koriste kamere pod vodom tako je od sada zabranjena na Tajlandu.
Ronioci s disalicom (snorkeling) također su upozoreni da mogu roniti samo u područjima u kojima je površina mora najmanje dva metra iznad koralja kako bi se smanjio rizik od oštećenja koralja. Također moraju nositi prsluke za spašavanje, osim ako imaju položen tečaj ronjenja na dah.
Ronilačkim centrima, instruktorima i voditeljima ronjenja naređeno je da odmah interveniraju ako uoče da bilo koji ronilac krši ova pravila. Ako to ne učine, njihove dozvole bi mogle biti opozvane i mogli bi se suočiti s maksimalnim kaznama od dvije godine zatvora i/ili velikom novčanom kaznom.
Ove zabrane se ne odnose na ovlaštene ronilačke aktivnosti koje se poduzimaju u svrhu akademskog istraživanja, obrazovanja ili projekata očuvanja mora i obnove morskog života koji su pod odgovarajućim nadzorom.
Iako bi ovaj potez mogao obeshrabriti neke manje kvalificirane ronioce da posjete Tajland, mogao bi također potaknuti ronioce početnike da brže prijeđu na više razine kvalifikacija.
Tajland je često pokazao da je spreman poduzeti drastične mjere za zaštitu morskog okoliša koji smatra vrijednom imovinom. Upravo je ponovno otvorio 10 mjesta za ronjenje na otočju Phi Phi nakon gotovo jednogodišnjeg zatvaranja s ciljem da se oštećenim koraljnim grebenima omogući da se oporave od izbjeljivanja. Zapadna strana samo jednog otoka, Ko Gai, i dalje je zatvorena za ronioce, a vlasti upozoravaju turiste i ronilačke operatere da poštuju stroge propise o odlaganju otpada, sidrenju u blizini grebena ili dodirivanja morskog života.