Ronioci tvrtke Allen Exploration (AllenX) nedavno su pronašli kolekciju “neočekivanog blaga” na dnu mora u vodama Bahama.
Ovi istraživači otkrili su skupinu od 24 željezna topa u blizini sjevernih Bahama, uključujući izuzetno rijetke primjerke koji potječu iz Krimskog rata (1853.-1855.).
Te topove koristile su snage Ruskog Carstva u 19. stoljeću prilikom obrane Sevastopolja. Ali pitanje je kako su topovi iz Krimskog rata iz 19. stoljeća proizvedeni tisućama milja daleko u Rusiji završili u karipskim vodama Bahama?! Zapravo, ovo je jedno je od najneočekivanijih podvodnih otkrića u tom arhipelagu. “Topovi iz Krimskog rata nisu samo jedinstveni na Bahamima, oni su jedini primjerci u svim morima diljem Amerike. Podvodna arheologija očito samo grebe po površini neizrecivih potopljenih čuda koja su još uvijek tamo”, izjavio je Carl Allen, direktor Allen Explorationa za Newsweek.
AllenX je do ovih otkrića došao tijekom arheološkog istraživanja ostataka španjolske galije pod nazivom Nuestra Señora de la Maravillas koja je izgubljena 1656., a njezini ostaci razasuti su miljama južno od glavnog mjesta olupine.
Ronioci koji istražuju ovo podmorje kažu da se na dnu mora oko Bahama mogu vidjeti raznovrsni arheološki ostaci, od zlatnih lančića i ametista do glinenih lula za duhan, ali imperijalni ruski topovi zapanjili su i najiskusnije istraživače podmorja Bahama.
Ruski topovi pronađeni su oko četiri milje sjeverozapadno od Memory Rocka na rubu zapadnog Little Bahama Banka i leže na vapnenačkom dnu na dubini od oko petnaestak metara. Među njima je i jedan s izlivenim grbom ruskih careva, a u blizini je slomljena osovina na kojoj su tri retka ćiriličnog teksta što je i omogućilo timu AllenX-a da jednostavno otkrije podrijetlo topova. “Među desecima topova koje smo pronašli na Bahamima nije neuobičajeno vidjeti engleske, francuske, španjolske i nizozemske, ali svi su potpuno jednostavni. Ovi ruski topovi iskaču kao posebni zahvaljujući svojim legendarnim grbovima i bogatstvu informacija urezanih na njihovim vrhovima”, rekao je Allen za Newsweek.
Naravno, ostaje pitanje kako su ti ruski topovi dospjeli na dno mora na Bahamima. Prema mišljenju pronalazača sve je povezano s Drugim svjetskim ratom. Najvjerojatnija hipoteza tima sugerira da su topovi kupljeni kao otpad (staro željezo) kako bi se podržali britanski ratni napori između 1939. i 1941. kada je staro željezo bilo potrebno za proizvodnju aviona, brodova i tenkova. Nakon poraza Rusa u Krimskom ratu Britanija i Francuska odnijele su tisuće topova iz opsade Sevastopolja kao ratni plijen. U Francuskoj su mnogi od njih pretopljeni, ali u Ujedinjenom Kraljevstvu često su izlagani kao spomenici. To je bilo tako sve dok nije izbio Drugi svjetski rat kada je povećana potražnja za starim željezom. Kako u ratom zahvaćenoj Britaniji nije moglo biti obrađeno dovoljno metala za oružje, serija oružja koja uključuje i antikvitete iz Krimskog rata prodana je u londonskoj luci engleskom pomorskom kapetanu koji je krenuo prema Americi. Da je putovanje bilo uspješno ovi ruski topovi bi na koncu bili rastopljeni i od njih bi bilo izrađeno novo naoružanje, a njihova priča zauvijek izgubljena. No, očito se dogodila havarija na moru kod Bahama i topovi su sad pronađeni. Inače, pronalaženje dokumentacije za ovaj transport i naziv plovila gotovo je nemoguće jer je u to vrijeme bio Drugi svjetski rat i takve stvari odvijale su se tajno i često bez ikakve dokumentacije.
Ronioci tima AllenX pokušava utvrditi jesu li sva 24 topa s iste olupine, a u blizini su pronađene i puške pa se i za njih pretpostavlja da su također krimski trofeji. “Ako smo u pravu, negdje vani mora biti brod iz Drugog svjetskog rata na kojem su putovale krimske trofejne puške i topovi”, rekao je James Sinclair, direktor pomorske arheologije AllenX-a.
Nalazište topova također sadrži mješavinu artefakata mnogih datuma uključujući novčiće koji datiraju iz 1687. godine, kugle za muškete i topovske kugle, što ukazuje na to da bi ostaci mogli potjecati iz najmanje dvije različite olupine.