Mnogi ronioci, čak i oni iskusniji, često tijekom ronjenja udaraju glavom (zatiljkom) u prvi stupanj regulatora montiran na ventil ronilačke boce.

Naravno, odmah ćete pomisliti da im je ronilačka boca montirana previsoko u odnosu na kompenzator plovnosti. Vjerojatno i jest, ali kako odrediti optimalnu visinu?

Postoji nekoliko metoda procjene položaja kod pričvršćivanja ronilačke boce za BCD, a mi preporučujemo da gornji rub BCD-a (dio koji je najbliži ventilu boce) poravnate s ventilom (otvorom za prvi stupanj regulatora) ronilačke boce.

Na nekim regulatorima postoji i mogućnost zamjene crijeva (lijevo – desno) pa tako možete prvi stupanj okrenuti i smanjiti mu visinu (glomazni dio okrenuti prema dolje), ali to nije uvijek moguće.

Također, mnogi kompenzatori plovnosti imaju gornju trakicu koja se postavlja labavo oko ventila ronilačke boce. Ta trakica nije ručka za nošenje BCD-a, već upravo osigurava ronilačku bocu od ispadanja i klimanja, a odlično služi za regulaciju (mjerenje) visine montaže boce na BCD. Naime, u većini slučajeva duljina (opseg) te trake može se regulirati i tako prilagoditi optimalan položaj boce na leđima (spriječiti prenisko postavljanje boce).

Treba naglasiti da prenisko postavljanje boce dovodi do zatezanja crijeva tijekom ronjenja (čupanje regulatora iz usta) te potencijalno ronilačka boca smeta i pokretima nogu, što je znatno gore i potencijalno opasnije od udarca glavom u prvi stupanj na boci!

Ipak, prvo što trebate usvojiti je vlastito ponašanje tijekom ronjenja, a to znači da ne treba glavu podizati visoko prema natrag, već se pogled prema gore ili pomicanje glave prema natrag i u stranu može izvesti pomicanjem ramena i gornjeg dijela trupa. Pokušajte bradu držati uvijek u približno istom položaju, a otklone raditi cijelim gornjim dijelom trupa. Tako ćete minimalizirati otklon glave prema ventilnoj skupini i spriječiti udaranje u prvi stupanj.

scuba
+ posts