Podvodni robot uOne uskoro bi mogao preuzeti rizične, radno intenzivne zadatke koje trenutno obavljaju ronioci.
Ovaj hibridni podvodni robot može se pohvaliti jedinstvenom kombinacijom osobina dviju različitih vrsta podmorskih robota. Naime, gotovo svi bespilotni uređaji dizajnirani za istraživanje podvodnog svijeta spadaju pod naslov ROV ili AUV.
ROV-ovima (vozilima na daljinsko upravljanje) daljinski upravlja u stvarnom vremenu pilot koji se nalazi na površini, a kojeg vodi video prijenos u stvarnom vremenu s kamere na brodu.
Iako su ROV-ovi vrlo pokretljivi, ometa ih pupčani komunikacijski kabel koji ide od njih samih do površine. Ako se taj kabel zaplete za potopljenu prepreku, ROV može biti trajno izgubljen.autonomna podvodna vozila
AUV (autonomna podvodna vozila) ne trebaju kabel jer samostalno plove pod vodom i izbjegavaju prepreke tijekom izvođenja istraživanja, a mogu biti operativni nekoliko sati ili čak tjedana s jednim punjenjem.
Autonomna podvodna vozila, zbog svog oblika torpeda napravljenog za brzinu, ne mogu puno učiniti u pogledu lebdenja na mjestu ili okretanja u mjestu.
Hibridni podvodni robot uOne proizvela je belgijska tvrtka uWare Robotics. Tehnički je to AUV jer koristi integrirane kamere, IMU (inercijalnu mjernu jedinicu) i druge tehnologije za autonomno praćenje unaprijed programirane podvodne putanje ronjenja. Ti se podaci bežično učitavaju u brodsko računalo plovila prije nego što se ono lansira. Međutim, uOne nije oblikovan kao tipični AUV. Njegovo relativno kratko, zdepasto tijelo uključuje osam vektorskih potisnika koji mu omogućuju da lebdi na mjestu ili se po potrebi kreće u bilo kojem smjeru. Dok to čini, nema kabela koji bi stajao na putu ili se na bilo što zakvačio.
UOne je prvenstveno dizajniran za zadatke poput inspekcije podvodnih struktura kao što su naftne platforme i cjevovodi na morskom dnu. No ovaj podvodni robot već može izraditi 3D karte svoje okoline, a radi se na tom da bude sposoban identificirati i pregledati sve “točke interesa” na koje može naići. Svi prikupljeni podaci pohranjuju se na ugrađeni disk i mogu se bežično preuzeti nakon što uOne završi misiju i vrati u svoju bazu.
Što se tiče osnovnih specifikacija, uOne mjeri 40 centimetara visine, 40 centimetara širine i 50 centimetara duljine, teži 15 kilograma izvan vode i može nositi do pet kilograma senzora, svjetala ili drugih predmeta. Ima najveću brzinu od tri čvora (5,5 km/h) i vrijeme rada od približno dva sata po dvosatnom punjenju izmjenjive baterije.
Sa svojim trenutnim tijelom od lijevanog akrila uOne se može spustiti do maksimalne dubine od 75 metara, ali proizvođač radi na aluminijskom kućištu koje bi trebalo znatno povećati tu brojku. Za postavljanje ovog podvodnog robota u operativno stanje u vodu dovoljno je desetak minuta i samo jedna osoba.