Studenti strojarstva na švicarskom sveučilištu ETH Zurich rade na vrhunskim robotima koji bi mogli promijeniti način proučavanja svjetskih oceana.
Znanstvenici testiraju projekt Surf-eDNA u kojem robotska riba Eva zamahuje silikonskim repom i klizi kroz hladnu vodu Ciriškog jezera. Studenti sveučilišta već dvije godine izrađuju i testiraju jato robotskih riba, od kojih je Eva posljednja. Nakon testiranja Eva će sa svojim klonovima biti poslana i u mora gdje će obavljati istu funkciju. “Eva izgleda poput ribe kako bismo bili što manje invazivni unutar ekosustava koji istražujemo. Njen dizajn ne bi trebao preplašiti druge ribe”, rekao je za CNN Dennis Baumann s ETH Zurich.
Autonomno podvodno vozilo (AUV) Eva ima na sebi kameru za snimanje pod vodom, sonar putem kojeg izbjegava prepreke i filter za prikupljanje DNK. Znanstvenici zatim mogu sekvencionirati DNK kako bi vidjeli koje sve vrste žive u tom ekosustavu.
Stručnjaci sve više koriste ovakve uređaje za istraživanje oceana. Primjerice, startup Aquaai iz Kalifornije izradio je podvodne dronove nalik ribama klaunima koji mogu prikupljati informacije poput razine kisika, saliniteta i pH, a prošle je godine sličan podvodni robot uhvatio najdublju dosad snimljenu ribu na dubini od čak 8300 metara.