Namjerno potapanje predmeta koje je napravio čovjek radi stvaranja umjetnih grebena nije novija praksa.

Umjetni grebeni najčešće se postavljaju prvenstveno kako bi privukli ronioce, ali i potaknuli rast morskih vrsta i poboljšali biološku raznolikost.

Međutim, olupine brodova, iako su često rezultat tragičnih incidenata, također služe kao umjetni grebeni igrajući jedinstvenu i vitalnu ulogu u morskim ekosustavima. Jeste li znali da otprilike tri milijuna brodoloma leži razasuto po morskom dnu, a mnogi od njih bujaju morskim životom?

Ekološka uloga brodoloma

Brodolomi, iako neplanirani, mogu funkcionirati poput prirodnih grebena s različitim karakteristikama. Kada brod tone, on prolazi kroz proces poznat kao ekološka sukcesija gdje različite vrste koloniziraju olupinu tijekom vremena. Prvi koji se naseljavaju su mikroorganizmi, uključujući bakterije i mikroalge. Unatoč svojoj maloj veličini igraju ključnu ulogu u morskom okolišu. Važni su za recikliranje hranjivih tvari (dakle, razgradnju organske tvari), fotosintezu i proizvodnju kisika (fotosintezom koja pretvara ugljični dioksid u organsku tvar i oslobađa kisik) i sekvestraciju ugljika (a time i ublažavanje klimatskih promjena. Kako olupina stari, drugi organizmi kao što su beskralježnjaci (primjerice spužve) i ribe naposljetku tvore složene zajednice na brodu, a morski uvjeti na mjestu potonuća olupine utječu na specifične organizme koji se naseljavaju i rastu.

Ove olupine broda djeluju kao “odskočne daske” za mnoge morske vrste omogućujući im da se rasprše po regijama gdje su prirodna staništa rijetka. Međutim, to također znači da invazivne vrste mogu koristiti te olupine za širenje, mijenjajući lokalnu biološku raznolikost.

Protok energije i stvaranje staništa

Brodolomi utječu na protok energije u morskim ekosustavima dajući organizmima mjesto za rast. Oni povezuju dno oceana (bentoska zona) s otvorenom vodom iznad (pelagička zona). Ova veza, nazvana bentosko-pelagično spajanje, omogućuje nekim organizmima (poput koralja) da filtriraju hranu iz vode, dok ostaci i hranjive tvari s olupine hrane stvorenja koja žive na dnu oceana. To pomaže povećati ukupnu produktivnost i raznolikost života oko mjesta olupine.

Kako ti ekosustavi sazrijevaju, olupine brodova postaju bogata staništa za različite vrste. Strukturna složenost olupine nudi sklonište i utočište raznim morskim organizmima, od malih riba i rakova, do većih grabežljivaca i migratornih vrsta. Koralji i spužve također se ukorjenjuju na olupinama brodova potičući rast poput grebena i pridonose ukupnoj bioraznolikosti regije.

Brodolomi i istraživanje mora

Pionirska ekološka studija Lilian Lyle iz 1929. o olupinama njemačke flote na otvorenom moru u Scapa Flowu u Škotskoj označila je prvo zabilježeno ispitivanje ekosustava brodoloma. Njezino je istraživanje istaknulo sličnosti i razlike između morskih zajednica na olupinama i prirodnih staništa. Identificirala je vrste poput Rhodymenia palmata, vrste crvene alge uobičajene na olupinama i obližnjim obalama, dok je također otkrila vrste jedinstvene za brodolome.

Istraživanje olupina i prirodnih grebena u Morskom parku Ċirkewwa na Malti pokazalo je da ovi grebeni od brodoloma imaju sličan taksonomski sastav zbog usporedivih uvjeta okoliša. Unatoč tome, prirodni grebeni pokazali su veću raznolikost, vjerojatno zbog svojih raznolikijih staništa. Raznolikost riba bila je usporediva na oba tipa grebena, što ukazuje da brodolomi mogu podržati riblje populacije.

Sve u svemu, proučavanje olupina brodova kao umjetnih grebena obećavajuće je i zanimljivo za razumijevanje kako strukture koje je napravio čovjek mogu poboljšati morske ekosustave. Ova otkrića upućuju na to da brodolomi mogu igrati značajnu ulogu u jačanju morske bioraznolikosti, pružanju bitnih staništa za razne vrste i podržavanju lokalnog ribarstva.

Međutim, učinkovitost brodoloma kao umjetnih grebena može varirati ovisno o čimbenicima kao što su lokacija, vrijeme postavljanja i dubina. Istraživanjem ovih aspekata možemo bolje iskoristiti prednosti umjetnih grebena dok istovremeno ublažavamo sve negativne učinke, što dovodi do učinkovitijih strategija očuvanja.

Rizici za okoliš

Unatoč svojim ekološkim prednostima, brodolomi mogu predstavljati rizik za okoliš. Kada brodovi tonu, mogu oštetiti postojeća prirodna staništa kao što su pješčana korita, livade morske trave i koraljni grebeni. Osim toga, olupine mogu sadržavati zagađivače poput nafte, teških metala i drugih zagađivača koji mogu naštetiti morskom životu. Unošenje invazivnih vrsta putem brodoloma dodatno komplicira ravnotežu lokalnih ekosustava potencijalno istiskujući domaće vrste i mijenjajući zajednice grebena.

Za razliku od namjenski izgrađenih, umjetnih grebena, slučajni brodolomi su diskretne i često izolirane strukture. S vremenom se degradiraju i mogu izgubiti svoju strukturnu složenost, što može smanjiti ili promijeniti staništa koja su nekoć održavala.

Prihvaćanje dvojne prirode brodoloma – slavljenje njihove uloge u poticanju morskog života uz rješavanje njihovih potencijalnih utjecaja može nam pomoći da bolje zaštitimo i cijenimo mora i oceane.

+ posts