U ronilačkom žargonu termin “deep south” uglavnom se upotrebljava za opis ronilačkih krstarenja na krajnjem jugu Egipta, ali gotovo iste lokacije možete “dohvatiti” i s kopna.
Egipat je roniocima iz Europe sigurno jedna od najpoželjnijih ronilačkih destinacija, a najčešće “ronilačke baze” u Egiptu su Hurghada i Sharm El Sheikh. Oni koji žele neke promjene ići će na ronilačka krstarenja Crvenim morem, a neki iskusniji odlučuju se na boravak u “ronilačkoj bazi” na samom jugu Egipta. U tom slučaju misao vodilja je ona o još gotovo netaknutome podvodnom raju te tada na red dolaze ronilačke lokacije u južnome Egiptu, što bi generalno značilo od Safage pa sve do sudanske granice.
Prometna povezanost južnog dijela Egipta diktira mnogo manji broj ronilaca, tako i mnogo manji broj ronilačkih centara. Kada krećete prema jugu Egipta, onda bi logičan izbor bio zračna luka u Marsa Alamu koji je osjetno slabije povezan s Europom u odnosu na sjeverne aerodrome. Zbog toga se i za takve rute često slijeće u Hurghadi, nakon čega obično slijedi višesatno putovanje do određene destinacije. Na jugu Egipta postoje dvije važne luke vezane na ronilačka krstarenja, to su Port Ghalib koji je otprilike na pola puta između Hurghade i Marsa Alama (pa onda nije problem ni ako slijećete u Hurghadu) i Port Berenice već na krajnjem jugu.
Druga stvar koja je bitna za jug Egipta su ipak znatno bolje lokacije nego što su one na sjeveru jer tamo su i one prosječne lokacije neusporedive sa sjevernima. Razloga ima nekoliko, na jugu je temperatura mora nešto viša i stalnija (gotovo uvijek između 26 i 28 stupnjeva Celzija), što osobito pogoduje koraljima, a također je i utjecaj ljudskih djelatnosti poput ribarstva, gospodarske plovidbe pa čak i turizma bitno manji. Treće, sama geomorfologija je spektakularna, bilo da se radi o pojedinačnim grebenima što iz ambisa dopiru do površine (Brother Island, Dedalus, Zabargad, Elphinstone i slični), ili pak priobalnim lokacijama koje čine lanci koraljnih grebena, od kojih je najpoznatiji Fury Shoals.
U neposrednoj blizini Fury Shoals plićaka smjestio se Wadi Lahami – resort gotovo biblijskog ugođaja u pustinji. To je gotovo nenaseljeni predio već blizu granice sa Sudanom, tik do luke Port Berenice, a samo obližnja cesta koja vodi prema Sudanu odaje dojam civilizacije. Ako ste iz Europe letjeli do Hurghade, čeka vas petosatna vožnja do Lahamija.
Sam turistički kompleks je poprilično malen, a također i “bazičan”. Nekoliko malih bungalova, isto toliko šatora (možete spavati i u njima pa se osjećate poput beduina), restorančić – dnevni boravak gdje se provodi većina vremena kada se ne roni i ronilački centar. Možda se centar na početku doima kao na brzinu sklepana tenda s klupicama za opremanje, ali stotine boca, jaki kompresori i brzi gumenjaci te kompetentno osoblje vas odmah razuvjere i jasno je da sve funkcionira besprijekorno.
Osim ronjenja, Wadi Lahami resort je također poznat i kao baza za sve popularniji kite – surfing pa samo stotinjak metara dalje posluje i surf centar. Najljepša stvar kojom se ovaj resort razlikuje od mnogih drugih (ne samo u Egiptu, nego širom svijeta) je mali broj posjetitelja. Za vrijeme našeg sedmodnevnoga boravka bilo nas je ukupno sedam ronilaca. Usporedite to s prosječnim brojem ronilaca u Sharm El Sheikhu ili Hurghadi… Bili smo dojma da je cijelo podmorje južnoga Egipta rezervirano samo za nas. Naravno, na pučini smo sretali pokoji ronilački cruiser, ali smo na većini lokacija bili cijelo vrijeme sami. Većina ronilaca teško može povjerovati da je takvo nešto u Egiptu uopće moguće. Ipak jest, ali isključivo na takvim teže dostupnim i manje poznatim lokacijama, a tek na njima ćete biti u prilici doživjeti onaj pravi iskonski osjećaj ronjenja gdje skok u more zaista predstavlja ulazak u neku drugu dimenziju. Naravno, za ovakav doživljaj ipak treba izdvojiti nešto više novca, ali vjerujte, itekako se isplati! Sharm el Sheikh i Hurghada jednostavno više nisu ono što su bili prije dvadeset godina, a to pogotovo vrijedi za one koji su već nekoliko puta bili u Egiptu.
Kako su ronilački centri i resorti na jugu Egipta razmjerno rijetki, ne čudi ni činjenica da je Wadi Lahami resort integralni dio većega ronilačkoga turističkog operatera naziva Red Sea Diving Safari sa sjedištem u Kairu koji pod sobom ima i Marsa Shagru (najbližu Marsa Alamu), zatim nešto manji Marsa Nakari, a Wadi Lahami je najjužniji i udaljen je 180 kilometara od Marsa Alama. U nekoj avanturističkoj varijanti moguće je čak i kombinirati ronjenja u svima od ovih resorta zajedno, iako to nije preporučljivo. Bila bi šteta ne provesti barem tjedan dana u svakom od njih.
Za razliku od Marsa Shagre, na Wadi Lahami resortu zbog konfiguracije obale nema house reefa, već se na sva ronjenja odlazi gumenjacima, zaključno do najudaljenijeg Sattayah grebena s dupinima. Dnevni program ronjenja u paketu kojeg plaćate se sastoji od tri dnevna i jednog noćnog ronjenja pa tako pet dana (a možete nadoplatiti pedesetak eura i za šesti dan). Kako ste već naslutili, na ronjenje se kreće rano ujutro, u sedam sati na najudaljenije lokacije gdje se izvode dva ronjenja pa slijedi povratak u centar na ručak. Poslije 14 sati slijedi treći zaron na nešto bližim grebenima, a oko 18 sati slijedi noćno ronjenje. Najudaljenije lokacije nalaze se na oko četrdesetak minuta vožnje brzim gumenjacima pa se time pokriva poprilično solidan komad akvatorija.
Najatraktivnije područje na kojem se roni gotovo svakodnevno je plato Fury Shoals. Radi se o plićem području (shoals možemo i prevesti poput “pličine”) na desetak – dvadesetak milja od kopna, a smješteno je između Wadi Lahamija (i naselja Hamata) te Port Berenice. Još je Jacques Cousteau prije više od pedeset godina opisivao ronjenja na Fury Shoals kao najljepša u Egiptu. Treba napomenuti da se nešto dalje nalaze također neke od najboljih egipatskih lokacija, konkretno se radi o Zabargad i St. Johns reefu, ali su one ipak predaleko za dnevne izlete iz Lahamija pa su dostupne samo krstarenjima.
Ronjenje u Wadi Lahamiju
Pregled ronilačkih lokacija koje nudi Wadi Lahami resort započet ćemo ponešto neuobičajeno, noćnim ronjenjem na najbližoj lokaciji. Razlog tomu je što ćemo sve lokacije predstaviti po zonskom sistemu kakvog možete vidjeti i na web stranici resorta.
Torfa reef
Greben Torfa se nalazi na samo tri do četiri minute vožnje od resorta, stoga je idealan za noćna ronjenja koja su dio standardnoga programa ronjenja. Shabrour je ovalnog oblika veličine više stotina metara, zato se ni jednom ne roni na istoj poziciji. Da ne bude zabune, greben bi bio idealan čak i za dnevna ronjenja, međutim, u blizini se nalaze puno zanimljivije lokacije pa je zato Torfa “eksploatiran” samo za noćne zarone.
Toplo more i dubina do desetak metara, bez voditelja ronjenja, neograničeno vrijeme. Sama po sebi se nameće upotreba makro objektiva, ali uz bitnu napomenu! Ovdje je realno da ćete pronaći čak i na sjeveru zaboravljenoga puža Spanish Dancera, već ugroženu vrstu. Ovi puževi su veličine i do tridesetak centimetara pa ga nećete moći uhvatiti samo makro objektivom. Također, na ovoj lokaciji često će vam se dogoditi i bliski susret s kornjačama.
U zaključku, čak i ako niste ljubitelj noćnoga ronjenja, ovdje se nećete mnogo dvoumiti. Na noćno ronjenje se ide svakodnevno, ionako nemate što drugo raditi. Došli ste na ronjenje! Na ovoj lokaciji smo zaronili i u dnevnoj varijanti, i to zadnjega dana na vlastiti zahtjev. Greben je i u toj situaciji opravdao očekivanja.
Ras Bone reef, Daisy reef
U “prvoj”, najbližoj zoni Lahamija nalazi se nekoliko manjih koraljnih formacija. Na njima se obavljaju popodnevna (treća) ronjenja. Vožnja čamcem do njih traje desetak minuta. Na prvi pogled možda će se takve lokacije učiniti manje atraktivnima nego što su one u udaljenijim zonama, ali to je potpuno krivo. Ovdje je svaka lokacija netaknuta, uz napomenu da se može susresti koji lokalni ribar u namjeri da ulovi ručak za obitelj.
Ras Bone je odlična lokacija koja se sastoji od nekoliko koraljnih grebena u nizu koji dopiru gotovo do površine, zato je ronjenje izuzetno zanimljivo. Na grebenima obitavaju mnoga plove goat fish i anthias ribica, scenarij koji je zanimljivo promatrati čak i s površine nakon što završite ronjenje.
Samo stotinjak metara dalje nalazi se i Daisy greben koji pruža sličan ugođaj. Kako se Daisy nalazi na velikom pješčanom platou, najprije se zaranja na pijesak u potrazi za kojom ražom ili pak murinom u pojedinim stijenama, a zatim se roni po grebenu idući prema plićim dijelovima. Lioni, papigače, angel ribice, popularni “nemići”, naći ćete što god poželite.
Shabrour reef
Još uvijek smo u prvoj zoni, ali se nalazimo nešto sjevernije, na zaista velikom Shabrour grebenu. Elipsasti greben je velik gotovo milju i pruža nekoliko varijanti ronjenja, a najpopularnije su rute “north” i “south”. Svaka od ovih ruta ima i nekoliko neovisnih varijanti ronjenja pa ga rijetko tko uspije upoznati u cijelosti.
Južna ruta je nešto mirnija u smislu izloženosti valovima pa se roni češće. Budući da se roni u popodnevnim satima, ovdje ćete biti u prilici vidjeti zaista krasan prizor vlasulja anemona u “zatvaranju”. Par sati prije mraka anemone se naime povlače u svoj prekrasan crveno-ljubičasti plašt. A ugođaj će uvijek dodatno začiniti male ribe klaunovi koji žive u simbiozi s njima.
Sjeverni dio je uvijek izložen valovima uzrokovanim konstantnim (ali ne jakim) sjevernim vjetrom, što donosi i mnogo “akcije”, pa su ovdje orlovske raže gotovo uobičajene. Također, vidjet ćete mnoge plove pučinske ribe, barakude i slične stanovnike mora.
Gazelle reef
Ovaj greben se nalazi oko dvije milje udaljen od centra u smjeru juga i njime već ulazimo u drugu ronilačku zonu. Gazelle je karakteriziran velikim glavnim grebenom oko kojeg se nalazi još niz manjih, što je idealno za lagani obilazak i istraživanje, poput omanjega labirinta. Zato i obiluje životom, a na ovoj lokaciji greben je već bogato ukrašen famoznim egipatskim mekim koraljima koji se blago njišu na laganoj struji. Ono što je interesantno su i mnoge plove glass fish (“staklenih ribica”) koje svoje utočište nalaze u mnogim procjepima. Također se često susreću plove žutih goat riba.
Možda vas ovi opisi podsjećaju upravo na ono što se može vidjeti i na sjevernome Egiptu, zato napominjemo da na jugu sve to pomnožite s dva ili tri. Vrlo je zanimljivo i na samom vrhu glavnog grebena gdje se također nalaze mnoge skrivene plove glass ribica ili pak pokoja hobotnica, mala murina i mnoge ribe kirurzi.
Abu Galawa reef
Veliki greben Abu Galawa se nalazi već debelo unutar zone glasovitih Fury Shoals, a i sve lokacije koje ćemo od sada na dalje spominjati pripadaju tom sustavu grebena.
Sam Abu Galawa je ustvari splet desetaka manjih grebena koji su djelomice spojeni, a ukupna veličina je čak nekoliko kvadratnih milja. Ovaj grebenski sustav je nezaobilazna postaja i svih ronilačkih krstarenja. Pozicija za ronjenje ima čak dvadesetak, ali ćemo se za ovaj prikaz koncentrirati na dvije najzanimljivije i to ne toliko zbog morfologije ili živoga svijeta, koliko zbog dvije olupine. Odmah da naglasimo da se atraktivnost ovih olupina ne može mjeriti s onima poznatima (tako da ove čak nemaju ni imena), ali u kombinaciji sa scenarijem ovdašnjih grebena predstavljaju vrhunski doživljaj.
Na sjevernom dijelu Abu Galawe nalazi se olupina nepoznate američke jedrilice od dvadesetak metara duljine koja je uslijed lošega vremena potonula osamdesetih godina prošloga stoljeća. Lokacija olupine nalazi se na dubini od 16 metara na pješčanoj zaravni u podnožju jednoga od grebena. Oko olupine se nalaze mnogi koraljni blokovi prepuni života, a vrlo često se u blizini susreću plove trokutastih ljepotana – bat fisheva (riba – šišmiš).
Na južnom pak dijelu nalazi se također nepoznata olupina trgovačkoga broda za koji se pretpostavlja da je kineskoga porijekla, a procjenjuje se da je pod vodom od pedesetih godina prošloga stoljeća. Krma broda je legla na pješčano dno na dvadesetak metara, a pramac je naslonjen na koraljni greben do samo pet metara dubine tako da olupina “visi” u moru (poput olupine dubrovačkoga “Tottona”). Ukupna duljina olupine je pedesetak metara.
Claudia reef, Bloomen reef
Claudia i Bloomen su dva koraljna sustava koji se nalaze u samom srcu Fury Shoals, jedan pored drugoga. Ovo su također nezaobilazne stanice svih krstarenja, uostalom kao i sve lokacije koje slijede u nastavku. Udaljenost od centra je oko 25 minuta vožnje.
Claudia predstavlja jedan jedinstveni sustav špilja, tunela i prolaza usječenih u valjkasti koraljni greben. Poput golemoga valjka švicarskoga sira s velikim rupama, a na vama je da se odlučite kojom rupom želite ući unutar grebena. Zatim se krećete kao u labirintu, međutim, bez ikakve bojazni jer su svi prolazi dobro osvijetljeni. Sve se odvija na dubini od 10 do 15 metara pa je ronjenje sigurno. Usred samoga grebena priroda je stvorila veliki bazen radijusa stotinjak metara u kojem obitava mnogo ribe pa, nakon uživanja u prizoru, opet izabirete prolaz kojim želite nastaviti da biste stigli do vanjskoga oboda i završili ronjenje.
Greben Bloomen nalazi se u neposrednoj blizini, zato se ove dvije lokacije često kombiniraju kao cjelodnevni izlet. Na Bloomenu se pak nalaze vrlo bogate kolonije mekih koralja pa je to također jedna od omiljenih lokacija podvodnih fotografa.
Malahi reef
Jedan od najneobičnijih briefinga prije ronjenja doživjet ćete na ovoj lokaciji. Voditelj ronjenja će reći nešto u stilu “Ja krećem prvi, a vi me slijedite. Nakon toga se pokušajte sami vratiti, a tko uspije dobit će aplauz.” Malahi je konfiguracijom sličan Claudia reefu, ali predimenzioniran. Doslovce se nalazite u trodimenzionalnom labirintu tunela.
Kako je, na sreću, i ovdje ronjenje vrlo sigurno jer je sve neprestano dovoljno osvijetljeno, ronjenje je slobodno i bez vodiča jer svatko želi svoj komadić uživanja u izvanserijskom ambijentu. Čak i da se izgubite, jednostavno izronite na površinu i locirajte svoj čamac.
Maksimalna dubina ni ovdje ne prelazi petnaestak metara. Potreban je minimalan oprez jer u tamnijim dijelovima špiljica i tunela može obitavati pokoji scorpion ili stone fish koji spadaju u kategoriju opasnih ribljih vrsta (radi otrova, to već vjerojatno znate i sami). Zaron na Malahi reefu se ne zaboravlja, zaista je poseban.
Sattayah reef
Dolazimo na jednu od najomiljenijih lokacija u Fury Shoals, a iz njenog drugoga naziva je sve jasno. Ova lokacija naziva se još i Dolphin reef zbog brojnih plova ovih sisavaca koji neprestano obitavaju u laguni koju je formirao greben u obliku polumjeseca.
Iako se na ovoj lokaciji može roniti upotrebom autonomne opreme, ipak se u većini slučajeva na Sattayah reef dolazi u pauzi između dva jutarnja urona da bi se korištenjem maske i disalice pokušali približiti dupinima.
Što reći o ronjenju na dah s dupinima? Kao prvo, doživljaj je prekrasan. Dupini su navikli na ljude, obitavaju u nekoliko skupina i ne bježe od čovjeka, ali se ni ne približavaju. To znači da ćete morati provesti pola sata do sat vremena (više zasigurno ne možete) u neprestanom užurbanom plivanju da biste se iole približili nekoj plovi. Ako u tom vremenu imate pet bliskih susreta (do metar ili dva udaljenosti), možete smatrati da ste uspješni.
Vrijednost ovakvog ronjenja je u tome što su ovo divlje životinje i moraju vam “dopustiti” da im se približite, za razliku od nakaradnih ronjenja s istreniranim dupinima na Bahamima ili na Havajima. Ovo je ipak nešto potpuno drugačije i više u skladu s prirodom.
Shaab Maksour
Ovo je udaljeni koraljni greben na samom južnom obodu Fury Shoalsa koji je direktno otvoren i na južna strujanja. U jesen se mogu očekivati susreti sa “strašnim” longimanusima, ili oceanic whitetip morskim psima za koje postoje dokumentirani napadi na čovjeka. U proljeće je pak (u travnju ili svibnju) moguć susret s kojim psom čekićarom, ali ipak rjeđe.
Ono što se nekom može manje svidjeti je da se oni susreću samo u otvorenom moru, udaljeni od grebena pa nekom to može biti nelagodno samo po sebi, čak i bez susreta s morskim psom.
Osnovno pravilo prilikom susreta sa svim morskim psima, ne samo s longimanusima, je da vam položaj tijela uvijek mora biti okomit. U tom slučaju vas morski psi ne mogu (odnosno, vjerojatno neće) ugristi jer bi se morali okrenuti bočno, a to im nije prirodna radnja. No, itekako će biti znatiželjni i približit će se na samo metar udaljenosti od vas pa imajte to u vidu. Čak će i onjušiti peraju.
Sami greben Maksour je također vrlo lijep sam po sebi. Zaranja se u blizini velike pukotine u grebenu na južnom obodu, potom se izlazi u otvoreno more u potrazi za longimanusima, a na kraju se ronjenje završava na istočnom zidu koji je prepun mekih koralja. Od svih ronjenja na Fury Shoals ovaj zaron je zacijelo najspektakularniji pa se ovdje po željama ronilaca često ostaje i na dva zarona. Apsolutno zasluženo, pogotovo ako ima morskih pasa!
Više o ovom osamljenom i udaljenom ronilačkom raju na samom jugu Egipta pročitajte u 19. broju SCUBAlife magazina.
Goran Butajla je glavni urednik SCUBAlife magazina od prvog broja, prekaljeni ronilac (instruktor trener) koji je u svojoj ronilačkoj karijeri proputovao gotovo čitav svijet. On je i autor najvećeg broja tekstova i fotografija iz svih dijelova svijeta koje možete vidjeti u SCUBAlifeu.