Gotovo tri posto ukupne površine svjetskih oceana, što je površina nešto veća od Europe, u ovom trenutku nalazi se u području zaštićenih pomorskih područja, pokazuju podaci Međunarodnog udruženja za očuvanje prirode (IUCN).
To je značajno povećanje u odnosu na 2010. kada je pod zaštitom bilo tek 1,2 posto svjetskih oceana. IUCN, koji je objavio i službenu mapu zaštićenih područja, definira ih kao “jasno određeni geografski prostor, prepoznat, posvećen i upravljan putem pravnih i drugih učinkovitih načina, s ciljem dugoročnog očuvanja prirode te s povezanim ekosistemom i kulturnim vrijednostima”.
Brz rast površine takvih područja znači da bi svijet relativno brzo mogao dostići ciljeve UN-ove konvencije o biološkoj raznolikosti koja predviđa da 10 posto površine oceana bude zaštićeno. “Ohrabrujuće je kad se vidi koliki napredak je postignut. Nastavimo li povećati površinu zaštićenih područja za jedan posto svake godine do 2020. mogli bismo dostići deset posto”, kazao je Carl Gustaf Lundin, direktor IUCN-ova programa za svjetska i polarna mora.
Cilj bi mogao biti još bliži nakon završetka pregovora o stvaranju golemih pomorskih rezervata oko Antarktike, čiji bi rezultati trebali vrlo brzo biti objavljeni. Inače, kao što se vidi na mapi, najveća područja pomorskih rezervata nalaze se oko Australije, koja ih je znatno povećala tijekom prošle godine.