Ronjenje zapravo nije opasno ni štetno za čovjeka dok se pridržavate pravila koja ste usvojili na ronilačkim tečajevima, a na svakom tečaju ističu se potencijalne opasnosti i rizici.

No, za one koji još ne rone poprilično zastrašujuće djeluje upravo to naglašavanje potencijalnih opasnosti pa mnogi već nakon par informacija o ronjenju odustanu od tečaja. Jasno je da potencijalne rizike moramo znati i moramo naučiti kako izbjeći potencijalno opasne situacije u ronjenju, ali…

Neki instruktori ronjenja kao da žele zastrašiti ronioce ili se praviti malo važni pa priču o ronjenju počinju i završavaju opasnostima, rizicima, nesrećama… Također, neki ronioci svoje ronilačke doživljaje vole “začiniti” dodavanjem nekih “opasnih” situacija koje su im se dogodile tijekom ronjenja. Takve priče kod neronilaca izazivaju strah i odbijaju ih od ronjenje te formiraju mišljenje o ronjenju kao opasnoj aktivnosti. Naravno da u ronjenju ima potencijalno opasnih i pogibeljnih situacija, ali ima ih i u vožnji automobilom, u bicikliranju, u životu općenito.

Ono o čemu bismo zapravo trebali govoriti onima koji još ne rone su prednosti i blagodati ronjenja, a toga zaista ima mnogo. Ronjenje je svojevrstan bijeg od nadvodnog svijeta i stresa koji nas okružuje. Dok ronimo, ne mislimo na svakodnevne brige i probleme, relaksiramo se i uživamo u čarobnom svijetu koji je mnogima nepoznat. Osjećaj bestežinskog stanja pod vodom pridonosi smirivanju i mnogi ga opisuju kao let. Samo time što možete “čuti svoje misli” i vlastiti dah ulazite u dimenziju nepoznatu onima koji ne rone, a organizam se opušta, dok sve ono što možete vidjeti pod vodom potpuno okupira misli i uklanja svakodnevni stres.

Naravno, ni jedan ronilac ne smije zanemariti sve moguće opasnosti dok roni. Ali, ako ćemo iskreno, prelazak ceste je opasna stvar, ako ne provjerimo nailazi li automobil…

scuba
+ posts