Nakon više od tisuću zarona ROV-om na poznatoj ronilačkoj lokaciji German channel na Palauu ekipa Ocean Exploration Trusta snimila je Nautilusa.
Notorno sramežljivi mekušac najstariji je glavonožac na svijetu i vrlo ga je teško snimiti ili fotografirati. Indijska lađica (Nautilus) pripada rodu morskih mekušaca u razredu glavonožaca, porodica Nautiloida, a naziv za njezin rod (Nautilus) dolazi iz grčkog jezika i znači “mornar”.
Prve lađice pojavile su se tijekom Perma i bile su među samo nekoliko organizama koji su preživjeli izumiranje za koje se vjeruje da je ubilo oko 95% ukupnog života na Zemlji (prije otprilike 250 milijuna godina).
Indijska lađica je inače grabežljivac koji se hrani uglavnom škampima, malom ribom i rakovima, a da bi preživjela mora jesti samo jednom mjesečno. Struktura tijela i ponašanje ovog bića jedva da se malo promijenilo od doba dinosaura. Iako na prvi pogled izgleda slično kao i današnji glavonošci, ima više ticala od ostalih, a raspoređena su u dva kruga i za razliku od ticala drugih glavonožaca nemaju usisnike. Tim ticalima izuzetno jako drži plijen pa pokušaji odvajanja žrtve od lađice često dovode do pucanja ticala, ali ticala i dalje ostaju na žrtvi. Ovo je jedini živući glavonožac čija je koščata tjelesna struktura izražena kao ljuska, a može se u potpunosti uvući u nju te zatvoriti otvor dvama širokim ticalima. Ljuska joj je uvrnuta i otporna na tlak do dubine od oko 800 metra! Indijska lađica ima dva para škrga što je ostatak predaka. Razlika između nje i većine današnjih glavonožaca je i u osjetilu vida jer Indijska lađica ima razvijenu strukturu oka, no njene leće nisu krute, a umjesto vida koristi osjetilo njuha kao primarno osjetilo za traženje hrane i potencijalnih partnera. Razmnožavaju se polaganjem jaja, a ženke se mrijeste jednom na godinu i regeneriraju svoje spolne žlijezde što Indijsku lađicu čini jedinim živim glavonošcem koji je sposoban za produkciju više generacija potomaka.
Kako su žive jedinke ovog “živog fosila” viđene samo nekoliko puta, ova snimka Ocean Exploration Trusta (OET) zaista je posebna.